info@lksb.lt +370 600 80578

„Neturi būti tarp jūsų vargšų...“ (I)

Heaven on Earth
We need it now
I'm sick of all this
Hanging around
Sick of sorrow
Sick of pain
Sick of hearing again and again
That there's gonna be
Peace on Earth

(iš "U2" dainos "Peace on Earth")

1. Ar pasaulį išgelbės rokenrolas?

Aštuoni koncertai liepos 2 d. beveik visuose žemynuose su šimtais tūkstančių žiūrovų! Ar "Live 8" buvo, anot organizatoriaus Bobo Geldofo, "didžiausias visų laikų pop koncertas", ar ne, bet dar niekada tiek daug žmonių visame pasaulyje nestebėjo vieno įvykio vienu metu. Tuo pasirūpino daugiau nei 140 televizijos stočių, transliavusių koncertus.

Šikart pinigai nebuvo svarbiausia, bent jau ne savi. Koncertai buvo nemokami, o pinigų ir nerinkta. "Live 8" ( http://www.live8live.com ) tikslas buvo triukšmingai priversti išklausyti save. Prieš ir "G8" (Didžiojo aštuoneto) susitikimo metu Škotijoje nuo liepos 6 iki 8 d. buvo užkurtas tiesiog akcijų ir kampanijų fejerverkas, siekiant padaryti spaudimą aštuoniems turtingiausių Vakarų industrinių valstybių vadovams. Skolų nurašymas, teisinga prekyba, kova su skurdu ir ligomis – šiems tikslams turi įsipareigoti ir galingiausieji. Aukštai iškelta visų priemonių ir kampanijų vizija: "Paverskite skurdą istorija" ("Make Poverty History", http://www.makepovertyhistory.org , JAV: http://www.one.org ).

Kaip buvo galima atpažinti iš gausių apyrankių ir daugelio muzikantų, kaip antai Madonna, drabužių, balta yra kampanijų spalva ( http://www.whiteband.org – "Global Call to Action Against Poverty"). Kas rengiasi baltai, pripažįsta stojantis už vadinamuosius tūkstantmečio tikslus, kuriuos prieš penkerius metus priėmė Jungtinės Tautos dėl globalios kovos su skurdu. 191 valstybės vadovai tuomet patvirtino tokius raidos iki 2015 metų tikslus ( http://www.un.org/milleniumgoals): 1. Didžiausio skurdo ir bado įveikimas, konkrečiai: perpus sumažinti dalį žmonių, pragyvenančių už mažiau kaip dolerį per dieną, perpus sumažinti dalį žmonių, kenčiančių nuo bado. 2. Pradinis išsilavinimas visiems vaikams. 3. Moterų vaidmens padidinimas. 4. Vaikų mirtingumo sumažinimas. 5. Motinų sveikatos priežiūros gerinimas. 6. AIDS, maliarijos ir kitų sunkių ligų įveikimas. 7. Ekologinis veiksmingumas. 8. Pasaulinės partnerystės plėtrai sukūrimas ir prekybos palengvinimas.

Akcijose dalyvavo arba pradėjo savo iniciatyvas ir nemažai krikščioniškų Bažnyčių bei organizacijų, ypač Didžiojoje Britanijoje. Tradiciškai vėl buvo labai aktyvus Britų evangelikų aljanso fondas TEAR (žr. youth.tearfund.org). Daugelyje šalių buvo įkūrtas "Michėjos iššūkis" ( http://www.micahchallenge.org ), apsčių krikščioniškų organizacijų tinklas. D.Blöcher, didžiausios vokiečių krikščionių misijos DMG vadovas, apie tūkstantmečio tikslus: "Visa tai geri tikslai, kuriuos mūsų misionieriai savo kasdienybėje gina jau nuo seno – lygia greta su evangelizavimu".

Bet pirmiausia pasaulio roko didieji vėl galėjo jaustis tikrai svarbiais. Vėl, kaip ir "Live Aid" atveju 1985-aisiais, iniciatyvą parodė Bobas Geldofas. Jau nebejaunas muzikantas iš Airijos, anksčiau dainavęs grupėje "Boomtown Rats", dar vadinamas "šventuoju Bobu", vis dėlto kas antrame sakinyje mielai vartojantis žodį f... – Geldofui pavyko pritraukti sau į sąjungininkus britų premjerą ir jo finansų ministrą (žr. ir http://www.commissionforafrica.org ). Ir į sceną jis išvedė beveik visus, kurie muzikos pasaulyje turi rangą ir vardą: nuo dinozaurų kaip "Deep Purple", "Pink Floyd" arba Paulo McCartney iki Stingo, Robbie’o Williamso, Bryano Adamso, Eltono Johno bei, tiesą sakant, ne visai tinkamas žvaigždes, kaip kad nūnai, ko gero, sėkmingiausią reperį ir žinomą hedonistą Snoopą Doggą, kuris įsitvirtinęs dar ir kaip pornofilmų kūrėjas...

Taigi ant scenos stovėjo marga trupė, muzikine ir pasaulėžiūrine prasme toli gražu ne visada besiderinanti. Dauguma jų, žinoma, panaudojo "Live 8" savireklamai (milijardinė publika prie ekranų!), tarp jų buvo ir kai kurie tikri geradariai kaip Annie Lennox ar Stingas, ir visi tikrai daugiau ar mažiau serga beveik visų didelių muzikantų liga: savęs pervertinimu. Na, galbūt mes ir nepaversime skurdo istorija. Bet šiuo koncertu mes sukūrėme istoriją! Ir kaip kadaise sakė Pete'as Townshendas, "The Who" vadovas, – "Nesvarbu, kas nutiks ateityje, pasaulį išgelbės rokenrolas".

Laimė, greta Geldofo antroji varančioji "Live 8" jėga buvo kitas airis: Paul Hewson, vadinamasis Bono iš "U2". Strategija ne patiems gelbėti pasaulį, bet paskatinti bei paveikti žmones, ir pirmiausia valdančiuosius, kyla – gana užtikrintai galima manyti – iš Bono. Jis jau "Jubilee 2000" kampanijoje atliko nemažą lobistinį darbą ir moka apie save burti galingus sąjungininkus – tikras roko diplomatas skurdo įveikimo reikalams. Jau tuomet "Time" žurnalo viršelyje jo personos garbei buvo rašoma: "Can Bono Save the World?" – "Ar gali Bono išgelbėti pasaulį?"

Priešingai nei ciniškasis agnostikas Geldofas, Bono neabejotinai yra stipriai savo krikščioniškojo tikėjimo inspiruojamas. Jis žino, kad "Make Poverty History"– tai trimis žodžiais formuluota Biblijos programa. Prieš imdami nagrinėti kampanijų pasisekimo perspektyvas (Ką gali pasiekti "aštuoni vyrai viename kambaryje"? 9 sk.) ir užsiimdami mūsų gyvenimo būdu ("Kaip mes turime gyventi?" 10 sk.), pažvelkime į skurdo temą dabarties, bibliniu, religiniu ir istoriniu požiūriu.

B.d.

Straipsnių ciklo apžvalga
1. Ar pasaulį išgelbės rokenrolas?
2. Skurdo skandalas
3. Kova su skurdu
4. "Ilga kelionė teisybės link" – biblinis realizmas
5. Globalizacijos šviesa ir šešėliai
6. "Palaiminti turintys vargdienio dvasią"
7. Niekinamas ir be dorybių – varguolio vaizdas antikinėse kultūrose
8. "Mums nereikia tavo pinigų – mums reikia tavęs!"
9. Ką gali pasiekti "aštuoni vyrai viename kambaryje" – ūkio, kultūros ir misijų vaidmuo
10. Kaip mes turime gyventi? – paprastasis gyvenimo būdas