info@lksb.lt +370 600 80578

„Tegyvuoja meilė“!

Filme "Tegyvuoja meilė" tiek daug pop dainų apie meilę, kaip jau seniai bebuvo. Per vestuves skamba bitlų "All you need is love", o nuolatinis filmo motyvas, žinoma, – "Love is all around us". "Meilė yra visur" – taip vadinasi trijų škotų iš "Wet Wet Wet" superhitas (toks buvo prieš 10 metų). Ar tikrai? Argi negyvename neapykantos, godumo ir baimės pasaulyje? Ir filmas apie meilę – kas gi čia gali išeiti, jei ne romantiška pasaka? Be abejo, filmas yra "romantinė komedija", kuri Anglijoje tinkamai parodyta ikikalėdiniu laiku, o Lietuvoje – prieš Valentino dieną. Tačiau kitaip nei Valentino dienos sąmyšyje, meilė čia nėra sudarkoma, banalinama ar pašiepiama (kaip kad klaikioje LNK laidoje "Aklos vestuvės" – nežiūrint visų tauškalų apie meilę tai buvo pasityčiojimas iš santuokinės meilės ir ištikimybės).

"Tegyvuoja meilė" yra nuostabi meilės šventė – tikros, didelės meilės tikrame gyvenime. Tai tipiškas epizodų filmas. Londone advento laiku pristatomas tuzinas asmenų – vyras ir žmona, brolis ir sesuo, tėvas ir sūnus, bosas ir tarnautojas, kolegos ir draugai. Tik pabaigoje, spektaklio metu veiksmo gijos susibėga. Nepaisant viso perteikiamos žinios rimtumo, čia yra daugybė progų pasijuokti: įstabiai komiškas yra Hughas Grantas, vaidinantis ministrą pirmininką ir amžiną viengungį, kuris per Downing St. 10 pereina šokdamas; "Ponas Bynas" – pedantiškas papuošalų pardavėjas; ir tiesiog žavingas Colinas, kuris smarkiai nusivylęs britų merginų šaltumu ir dabar mėgina laimę Amerikoje (juk ten kiekviename bare jo tyko merginos, stačiai sužavėtos jo angliško akcento!).

Meilė vienija, sutaikina ir įveikia apribojimus, daug ribų. Filme Peteris (juodaodis) veda Džuljetą (baltąją), o mažasis Samas (baltasis) ilgisi savo svajonių merginos Džoanos (juodaodės); rašytojas Džeimis įsimyli savo portugalę namų pagalbininkę Aureliją, nors nė vienas nekalba kito kalba; panašiai nutinka ir ministrui pirmininkui su savo jauna, iš neturtingos aplinkos kilusia tarnaite Natali. Tačiau žiūrovas nuolat grąžinamas į kietą gyvenimo kasdienybę. Danielis (Liam Neeson) nusiminęs gedi dėl netikėtos žmonos mirties (ir svajoja apie Claudia Schiffer – kuri pabaigoje netgi trumpam pasirodo viename vaidmenyje!). Agentūros šefas Haris negali atsispirti savo sekretorės vilionėms ir nuperka jai brangią Kalėdų dovaną, kurią, žinoma, tuoj atranda jo žmona Karen. Kai Kūčių vakarą ji įsitikina, jog dovana ne jai skirta, pasaulis jai griūva (ją puikiai suvaidino Emma Thompson!).

Žinoma, meilė filme yra ir ta ypatinga kibirkštis, kuri peršoka nuo vieno žmogaus kitam, bet ir kai kas daugiau: aktyvi, kūrybinga ir kontroliuojama. Aktyvi: premjeras ieškodamas Natali išnaršo visą gatvę; Samas oro uoste prasibrauna pro visas kontrolės užtvaras, kad Džoanai prisipažintų meilę; Džeimis sunkiai mokosi portugališkai (o Aurelija angliškai). Kūrybinga: Markas meilę Džuljetai išpažįsta didžiai išmoningai. Kontroliuojama: visai kitaip nei JAV prezidentas (B.B. Thorntonas vaidina mišrūną iš Kenedžio ir Clintono), premjeras ne iš karto griebia patraukliąją tarnaitę, bet iš atsargumo perkelia ją (kuri pati jį įsimylėjusi) į kitą vietą; Džeimis oro uoste puola prie vienintelio taksi, kad greičiau pasipirštų savo Aurelijai – ir vis dėlto pirma užleidžia vieną damą; Karen mielai viską mestų, bet nepraranda savitvardos. Nepaisant visų emocijų ir aistrų, meilė neužvaldo magiškai, kad galėtume mesti už borto visas elgesio taisykles. Visai "protingai" galima elgtis ir su išbandymais, nusivylimais bei sielvartu. Taigi "Tegyvuoja meilė" visi personažiai lieka džentelmenai (tai ir yra britų filmas!).

Turbūt stipriausias filmo aspektas – meilė turi ir kažką bendra su skausmingais nutarimais, su atsidavimu, netgi aukojimusi dėl kitų. Hario bendradarbė Sara galiausiai apsisprendžia savo patrauklaus kolegos nenaudai, nes po tėvų mirties ji vienintelis žmogus savo psichiškai nesveikam broliui, kuriuo meiliai rūpinasi – ir kurio nuolatiniai telefono skambučiai jai labai trukdo užmegzti kitokio pobūdžio meilės ryšį. Markas iki ausų įsimylėjęs "tobulą moterį" Džuljetą, tačiau ši išteka už geriausio jo draugo Peterio. Abiem Markas kaip pabrolys surengia nuostabias vestuves ir slepia nuo jų savo jausmus. Karen kenčia nuo neryžtingo Hario būdo, ir jį tenka vis paraginti, bet nepaisydama visų nusivylimų lieka ištikima jam ir šeimai. Senstanti roko žvaigždė Bilas palieka vakarėlį su Eltonu Johnu, kad praleistų Kalėdas su savo "nemylimu" vadybininku.

Filmą įrėmina sveikinimosi scenos Londono oro uoste – įvairiausi žmonės puola vienas kitam į glėbį, bučiuojasi, džiaugiasi vėl pasimatę. Ir čia filmo veiksmas pereina į dokumentiką, į tikrovę. Nes parodomi tokie pat žmonės kaip tu ir aš. Žinia vienareikšmė: tegyvuoja meilė – bet ne tik filme. Meilė iš tiesų yra visur, ji mūsų tikrovės pagrindas. Nickas Pollardas rašo: "Meilė yra visur, nes visur yra Dievas, kuris pats yra meilė – ir mes esame sukurti pagal jo paveikslą. Jei žmonės ciniškai žvelgia į meilę, jeigu jie mano, jog tai tik prasimanymas, tada turime padėti jiems pažvelgti vėl – ir atrasti meilę, kuri tikrai ištverminga, reali ir pasiaukojanti."

"Gyvenkite meile, kaip ir Kristus pamilo jus ir atidavė save už mus kaip atnašą ir kvapią auką Dievui" (Ef 5, 2). Tegyvuoja meilė! Ir ne tik vasario 14-ąją.